Původní odrůdy angreštu vyšlechtěné na ŠS Velké Losiny

ASTRID

ASTOR

SKVOST

CHRYSO

VIKING

TERNO

MISTRÁL

DEKOR

KARÁT

DAREK

TAMARA


          

ASTRID®

Původ: ČR, vznikl na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách z křížení odrůd Mistake X  Zelená hruškovitá v roce 1971. Odrůda byla zapsaná do Seznamu odrůd v roce 1993 a je chráněna podle zákona 132/89 Sb.

Růst: ve tvaru stromku je zdravý, střední.Tvoří koruny tvaru polokulovitého se středním množstvím výhonů,nezahušťuje .Letorosty jsou střední síly, mají většinou po jednom vyvinutém trnu.Dvojitých trnů je málo ,trojité se prakticky nevyskytují.

Plody: jsou velké (až 4 cm v průměru),elipsovitého až oválného tvaru, velikostně vyrovnané, v plné zralosti tmavě červené až vínově červené barvy.Slupka  je střední síly ,pevná,ojíněná ,slabě plstnatá.Chuť je v konzumní zralosti sladší  velmi aromatická. Použití plodů je všestranné ,je velmi vhodná pro přímý konzum.

Doba zrání: dozrává středně .

Zdravotní stav: je dobrý.Odolnost k padlí americkému je střední ,tak jako u odrůdy Industrie.Antraknozou netrpí.

Nároky na řez: jsou standardní jako u odrůdy Bílá nádherná.Potřebuje pravidelnou obnovu plodonosného dřeva.

Celkové hodnocení: jde o nenáročnou odrůdu bez speciálních požadavků na půdu a klima. Odrůda snáší až -3 C v době květu ,aniž by to mělo vliv na úrodu. Vyznačuje se dobrou afinitu při roubování.Dobrá  plodnost ,chuť plodů  v konzumní zralosti předurčují tuto odrůdu pro pěstování na plochách kde je ovoce určeno hlavně pro přímý konzum.

 

 ASTOR

Původ: ČR, vznikl na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách z křížení odrůd Mistake X  Zelená hruškovitá v roce 1971. Odrůda byla zapsaná do Seznamu odrůd v roce 2002.

Růst: vyznačuje se silnějším růstem v prvních letech po výsadbě.Tvoří koruny rozložité až převislé.Letorosty jsou střední síly,dlouhé .Trny převládají jednoduché.Dvoj až trojčetných je málo.Listy jsou středně velké ,tmavě zelené s delším řapíkem.

Plody: jsou velké ,nepravidelně oválné až hruškovité, velikostně vyrovnané. V plné zralosti tmavě červené až fialové barvy.Slupka  je střední síly ,pevná,ojíněná ,slabě plstnatá.Chuť je v konzumní zralosti sladkokyselá – dobrá. Použití plodů je všestranné.

Doba zrání: dozrává středně pozdně ,cca 7-10 dní po odrůdě Astrid..

Zdravotní stav: je dobrý.Odolnost k padlí americkému je střední ,tak jako u odrůdy Industrie.Antraknozou netrpí.

Nároky na řez: Potřebuje pravidelnou obnovu plodonosného dřeva a zkracování dlouhých výhonů.

Celkové hodnocení: jde o nenáročnou odrůdu bez speciálních požadavků na půdu a klima. Pro převislý růst je vhodná jen pro kmenné tvary. DAREK®

Původ: ČR, vznikl na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách z křížení odrůdy Citronový obří a NŠ LS 4/46 v roce 1998.

Růst: na stromku mají koruny tvar polokulovitý až  kulovitý s větším množstvím  výhonů.Letorosty jsou silnější,mají většinou po jednom trnu.Keře jsou vzrůstné, kompaktní,kulovitého tvaru,se silnými vzpřímenými výhony.List je sytě zelený,lesklý,dlouho drží na keři.

Plody: jsou středně velké až velké,kulovitého až oválného tvaru, velikostně vyrovnané, v plné zralosti medově žlutě vybarvené s červeným tečkováním, pevnou slupkou,která je hladká bez ochmýření s výrazným žilkováním.Dužnina plodu je lahodná,jemně kyselosladké chuti,kterou si ponechává i v přezrálém stavu.Použití plodů je všestranné.

Doba zrání: dozrává středně až středně pozdně.

Zdravotní stav: je velmi dobrý,je vysoce odolný k hnědému padlí angreštovému.Antraknozou netrpí.

Nároky na řez: jsou standardní.Potřebuje pravidelnou obnovu plodonosného dřeva.

Celkové hodnocení: jde o nenáročnou odrůdu bez speciálních požadavků na půdu a klima.Vyznačuje se dobrou afinitu při roubování.Výborná plodnost ,chuť plodů a vysoká odolnost k padlí patří k jeho hlavním přednostem.   Doporučujeme pěstování této odrůdy také v keřích pro jejich vzrůstnost a vysokou plodnost.

 

KARÁT®

Původ: ČR, vznikl na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách z křížení odrůd Kaptivátor X Zlatý fík v roce 1998.

Růst: ve tvaru stromku tvoří koruny řidší,polokulovité až převislé s velmi dlouhými středně silnými výhony, nezahušťuje.Letorosty jsou téměř beztrnné.Keře jsou vzrůstné, kompaktní s nižším počtem výhonů.List je  světle zelený a dlouho drží na keři.

Plody: jsou středně velké, charakteristického kapkovitého tvaru.V plné zralosti tmavě červené až vínově červené barvy.Slupka je středně silná, pevná. Jen u některých plodů ve spodní části ,s řídkými trichomy.Výraznost žilkování je slabá.Chuť dužniny je v konzumní zralosti  sladce navinulá, připomínající odrůdu Zlatý fík. Použití plodů je všestranné ,je velmi vhodná pro přímý konzum.

Doba zrání: dozrává pozdně.

Zdravotní stav: je velmi dobrý.Je rezistentní k hnědému padlí angreštovému. Antraknozou netrpí.

Nároky na řez: jsou malé.Potřebuje pouze obnovu plodonosného dřeva,zvláště při pěstování v keřích.Na starém dřevě plody zdrobňují tak jako i u ostatních odrůd angreštu.  .

Celkové hodnocení: Vyznačuje se dobrou afinitu při roubování.Svým zvláštním  tvarem,vybarvením a pozdní zralostí plodů jej doporučujeme i pro fresh market.

 

 TAMARA

Původ:Toto šlechtění červenoplodého angreštu vzniklo na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách výběrem z kombinačního křížení odrůdy Astrid a NŠ LS 3/34.


Růst: ve tvaru stromku je středně bujný.Habitus koruny je polokulovitý až vějířovitý se silnějšími pevnými kosterními větvemi. Keře mají polokulovitý habitus se středně silnými kosterními větvemi.Jednoleté výhony jsou středně silné až silné s dlouhými internodii mezi zašpičatělými pupeny ,světle hnědé až šedohnědé barvy na koncích se žlutavým nádechem.Výhony jsou téměř beztrnné jen v bazální části jsou krátké ,slabé jednoduché trny.Listy jsou větší velikosti s delšími řapíky jasně zelené barvy.


Plody: jsou velké až 3-3,5 cm v průměru, podlouhlého, soudkovitého tvaru, velikostně vyrovnané, v plné zralosti vínově červeně zbarvené.Slupka je střední síly, hladká, ojíněná s výrazným žilkováním.V konzumní zralosti je chuť lahodná, kyselosladká, výrazně aromatická.Ovoce je především vhodné jako stolní ale dobře se uplatní na další zpracování


Doba zrání: dozrává středně raně jako odrůda Astrid.

Zdravotní stav: je velmi dobrý, v našich podmínkách netrpí hnědým padlím angreštovým (Sphaerotheca mors-uvae).Také antraknoza rybízu (Drepanopeziza ribis) se na ní nevyskytuje.


Nároky na řez: jsou standardní, je potřeba pravidelné obnovy plodonosného obrostu.Celkové hodnocení: jde o nenáročné červenoplodé šlechtění, , které se především hodí k produkci kvalitního stolního ovoce.Nesnáší příliš suché půdy, shazuje rychle list.Má velmi dobrou afinitu při roubování na meruzalku zlatou.

 

 

CHRYSO®

Původ: ČR, vznikl na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách z křížení odrůd Mistake X  Zlatý fík. Odrůda byla zapsaná do Seznamu odrůd v roce 1993 a je přihlášena k právní ochraně odrůd podle zákona 132/89 Sb.

Růst: ve tvaru stromku je zdravý, silný. Letorosty jsou silnější, mají po jednom vyvinutém trnu. Koruna tvořena vzpřímenými výhony -nezahuštuje. Klon je charakteristický svou barvou listů (matné bez lesku). Pro svůj silný růst se dá velmi dobře pěstovat i v keřové formě, kde vytváří vysoké, vzpřímené keře se silnými kosterními větvemi.

Plody: jsou velké, oválné, po jednom, velikostně vyrovnané barvy světle zelené, která přechází v konzumní  zralosti zlatavě žlutou  s tmavě červeným líčkem či tečkováním a výrazně žlutou nervaturou. Plody jsou oproti odrůdě Zlatý fík bez ochmýření. Chuť je sladce navinulá, slupka je  silná a pevná. Použití plodů je všestranné.

Doba zrání: dozrává 3-5 dnů po standartě Bílý nádherný.

Zdravotní stav: je  velmi dobrý. Tento klon je vysoce tolerantní k padlí angreštovému i ostatním chorobám.

Nároky na řez: jsou standardní. Při hlubším řezu velice dobře obnovuje.

Celkové hodnocení: jde o klon vhodný k  pěstování ve tvaru stromku, tak keře. U keřové formy je předpoklad možnosti použití sklizňové mechanizace. Přirozená tolerance k houbovým chorobám dává možnost zařadit tento klon do systému pěstování s minimálním použitím chemické ochrany. Dostatečně rychlý nárůst plodů umožňuje jeho využití jako jednoho z prvních při sklizni plodů v  zelené zralosti. Nemá zvláštní nároky na půdu a výživu. Dle našich dosavadních zkušeností Chryso snáší dobře mrazy v zimním období, tak i předjarní nízké teploty v době květu.

 

 VIKING®

 Původ: ČR, vznikl na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách z křížení odrůd Bílý nádherný x  Zelený hruškovitý. Odrůda byla zapsaná do Seznamu odrůd v roce 1997 a je přihlášena k právní ochraně podle zákona 132/89 Sb.

Růst: ve tvaru stromku je střední. Koruna je široce kalichovitá, nezahušťěná. Letorosty jsou střední síly, výrazně antokyanově zabarvené, mají většinou po jednom vyvinutém trnu. Klon je charakteristický  dobrým vyzráváním letorostů až k vrcholu. Pro keřovou formu je méně vhodný.

Plody: jsou velké až velmi velké, po dvou na silné, delší stopce kulaté až soudkovité, velikostně vyrovnané, barvy světle zelené, která přechází v konzumní  zralosti ve žlutou s červeným tečkováním kolem stopky. Plody nejsou ochmýřeny. Chuť je v plné zralosti sladká, aromatická. Slupka je  silná a pevná. Použití plodů je všestranné, hlavním je však konzervárenské. Tento klon se vyznačuje stabilními výnosy v jednotlivých letech.

Doba zrání: dozrává 4-6 dnů po standartě Bílý nádherný.

Zdravotní stav: je  velmi dobrý. Viking je odolný  k padlí angreštovému i ostatním chorobám. Snáší mráz v době květu  bez většího poškození.

Nároky na řez: jsou minimální, dobře obnovuje plodonosné dřevo.

Celkové hodnocení: jde o klon vhodný k  pěstování ve tvaru stromku, roubovaném na meruzalku zlatou, s kterou má dobrou afinitu. Jeho předností je dlouhá doba, kdy má zelenou barvu a je dostatečně tvrdý  tj. tedy vhodný ke konzervaci. Z tohoto důvodu je jej možné považovat za náhradu či doplněk k odrůdě Bílý nádherný, která tvoří základ současných větších výsadeb. Viking se oproti mateřské odrůdě  Bílý nádherný také vyznačuje lepším zdravotním stavem a vyšším výnosem. Vyžaduje půdy propustné a vyhnojené. Dle dosavadních zkušeností je možné tento klon pěstovat i v aridnějších oblastech.

 

 SKVOST

 Původ: ČR, vznikl křížením výchozích materiálů odrůd Lady Delamare x Zelená Hruškovitá na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách. Je povolen od roku 1995.

Růst: ve tvaru stromku se vyznačuje zdravým, silnějším vzrůstem se středně silnými letorosty v barvě zelenavě šedé. Tvarem koruny připomíná odrůdu Zlatý fík. Listy jsou velké, lesklé, dlanité. Výhony mají nižší počet trnů, převážně zakrslých. Odrůda má velmi dobrou afinitu s meruzalkou zlatou. Je ji možné pěstovat i ve tvaru keře.

Plody: jsou velké, soudkovité až oválné, velikostně vyrovnané, barvy zelené, která přechází v konzumní  zralosti do zlatavě žluté s tmavým červeným líčkem. Slupka je dosti pevná, se zřetelným žilkováním, ochmýření plodu se téměř neprojevuje. Chuť je v plné zralosti sladká. Použití plodů je všestranné.

Doba zrání: dozrává jako standarta Bílý nádherný.

Zdravotní stav: je  velmi dobrý. Skvost je  tolerantní k padlí angreštovému i ostatním chorobám.

Nároky na řez: jsou standardní. Dobře obnovuje.

Celkové hodnocení: jde o odrůdu, kterou lze pěstovat ve formě stromku i keře. Dobrá odolnost k padlí americkému dává možnost zařadit tuto odrůdu do systému pěstování s minimálním použitím chemické ochrany. Pravidelná plodnost, menší otrnění umožní zařadit tuto odrůdu do intenzivních výsadeb. Dle našich dosavadních zkušeností odrůda Skvost snáší dobře mrazy v zimním období a i předjarními nízkými teplotami zatím nebyla poškozena. Plně může nahradit odrůdu Zlatý fík.

 

 T E R N O

 Původ:vznikl výběrem z kombinačního křížení mezi odrůdami Bílá nádherná a Zlatý fík. Odrůda byla zapsaná do Seznamu odrůd v roce 2000.

Na šlechtitelské stanici bylo pozorováno a hodnoceno ve staničních zkouškách od roku 1989. Staniční zkoušky byly založeny v roce 1987 ve formě stromků, ve sponu 3 x 1 m se standardními odrůdami  Bílá nádherná a Zlatý fík.

Výsledky jsou  uvedeny v následující tabulce.

 

rok

1990

1991

1992

1993

1994

průměr v kg

průměrný výnos

odrůda

 

 

průměrný výnos v kg z KT

za období

      v t/ha

TERNO-LS 1/1

0,6

2,35

4,65

7,2

6,9

5,4

179

BÍLÁ NÁDHERNÁ

0,85

2,8

3,7

4,2

4,3

3,2

106

ZLATÝ FÍK

0,3

2

2

3,5

2,7

2,1

70

 

Popis

Růst: vyznačuje velmi silný vzrůstem, tvar koruny stromku je polokulovitý-rozložitý, s větším množstvím základních větví. Na letorostech převládají jednoduché trny, trojitých je velmi málo. Dospělý list je středně velký s tupým zakončením laloků, mezera mezi laloky je široká. Řapík je dlouhý a ochmýřený po celém povrchu.

Plod: je středně veliký, elipsovitý, žlutozelené barvy, se středním žilkováním a s řídce se vyskytujícími žláznatými  chlupy. Chuť plodu je sladká, aromatická.

Doba zránídle zrání  jej řadíme  mezi  středně rané.

Celkové hodnocení: velmi vzrůstná odrůda, hodí se i pro pěstování v keřové formě. Dobrá plodnost, velikost plodů   a chuť, dávají dobrý předpoklad i pro pěstování ve větších výsadbách na průmyslové zpracování.

 

 MISTRÁL®    

 Původ: Mistrál NŠ LS 3/58 vznikl výběrem z kombinačního křížení mezi odrůdami Mistake x Zlatý fík. Toto novošlechtění bylo pozorováno a hodnoceno ve staničních zkouškách od roku 1987, které byly v tomto roce založeny  ve sponu 3 x 1 m  a to v kmenném tvaru (roubované na meruzalce) se standardní odrůdou  Zlatý fík.

 Růst:vyznačuje se silným vzrůstem, habitus koruny stromku je kulatý až rozložitý, množství základních výhonů je hodnoceno středně. Na letorostech převládají pouze jednoduché trny, dvojitých a trojitých je velmi málo. Dospělý list je středně velký, tmavě zelené barvy, s tupým zakončením laloků, mezera mezi laloky je úzká. Řapík je dlouhý a částečně ochmýřený.

Plod: je velký, nepravidelného tvaru zelené barvy se slabým ochmýřením a s ojedinělými žlaznatými chlupy. Slupka plodu je středně silná. Dužnina je sladce navinulé chuti.

Doba zrání: zráním řadíme tuto odrůdu mezi středně pozdní.

Celkové hodnocení: odrůda s vysokou plodností, rychlým velikostním nárůstem plodů. Použití plodů je všestranné. Vzhledem k růstovým vlastnostem je možné úspěšně  tento  angrešt  pěstovat ve tvaru keře. Zdravotní stav je dobrý. Má vyšší přirozenou odolnost

k padlí i antraknóze.

 

 DEKOR

 Původ:vznikl výběrem z kombinačního křížení mezi odrůdami Bílá nádherná a Zlatý fík. Odrůda byla zapsaná do Seznamu odrůd v roce 2001.

Na šlechtitelské stanici bylo pozorováno a hodnoceno ve staničních zkouškách od roku 1989. Staniční zkoušky byly založeny v roce 1987 ve formě stromků, ve sponu 3 x 1 m se standardními odrůdami  Bílá nádherná a Zlatý fík.

Výsledky jsou  uvedeny v následující tabulce.

 

rok

1990

1991

1992

1993

1994

průměr v kg

průměrný výnos

odrůda

 

 

průměrný výnos v kg z KT

za období

      v t/ha

DEKOR-LS2/12

1,05

3,1

4,2

5,4

3,7

3,5

117

BÍLÁ NÁDHERNÁ

0,85

2,8

3,7

4,2

4,3

3,2

106

ZLATÝ FÍK

0,3

2

2

3,5

2,7

2,1

70

 

Růst: vyznačuje se silným růstem, tvar koruny stromku je rozložitý, s středním množstvím základních větví střední síly. Na letorostech převládají kratší jednoduché trny, dvojitých a trojitých je velmi málo. Tvar pupenu je kuželovitý.Dospělý list je středně velký s tupým zakončením laloků,mezera mezi laloky je široká. Řapík je dlouhý a jen částečně ochmýřený.

Plod: je velký, elipsovitý na středně dlouhé stopce, světlezelené barvy se středním žilkováním a s řídce se vyskytujícím ochmýřením. Chuť plodu je sladkokyselá.Síla slupky je střední.

Doba zránídle zrání  jej řadíme  mezi  středně rané.

Celkové hodnocení: vzrůstná odrůda, s menším otrněním. Dobrá plodnost, velikost plodů   a chuť, dávají dobrý předpoklad i pro pěstování ve větších výsadbách na průmyslové zpracování.

 

 

 

                                  nahoru