Maliník

 

ADA

(středně raná remontantní – dvakrát plodící odrůda)

Původ a rozšíření: Vznikla křížením odrůd Newbourgh x Rubín bulharský xLjulin v roku 1987 ve Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín a.s. Bojnice. Do LRO byla zařazena v roku 1997.

Vlastnosti rostliny : Vytváří nižší až středně vysoké vzpřímené kompaktní keře. Výhony jsou středně silné, vzpřímeně rostoucí, purpurově hnědé, hladké. Tvorba jednoletých výhonů je bohatá, dostatečně zabezpečuje vysokou úrodu i reprodukci rostliny. Listy jsou středně  velké, převážně trojčetné, ploché, světle zelené, bočné i vrcholové lístky jsou oválné až podlouhle oválné, bez výraznějších laloků, mírně se dotýkají. Mezi žilnatinou jsou mírně zvlněné, okraje jsou jemně zoubkované. Květ  je středně velký, pětičetný. Květy jsou umístěné na středně dlouhém  obrostu po celé délce výhonu. Odrůda kvete na dvojletých i jednoletých výhonech v jednom vegetačním období.

Opylovací poměry: Při příznivých klimatických podmínkách dosahuje vysoký stupeň samoopylení.

Znaky a vlastnosti plodu : Plody jsou středně velké až větší, podlouhle kuželovité, středně červené, mírně lesklé , s pravidelnými pecičkami velmi dobré soudržnosti, vyrovnané v tvaru i velikosti. Mají pevnou konzistenci, od lůžka se oddělují lehce. Chuť je nasládlá  mírně aromatická. Na  jednoletých výhonech plody začínají dozrávat středně raně – v třetí dekádě srpna (asi 3 dni po odrůdě Ljulin), až do poloviny října. Jsou vhodné jako atraktivní stolové ovoce mimo hlavní sezóny malin, i na zpracování , zvlášť  na mrazení , přičemž si dobře uchovávají tvar i vzhled.

Pěstitelské vlastnosti : Odrůda je vhodná pro pěstování ve všech ovocnářských oblastech s propustnými půdami dobře zásobenými humusem i vláhou. Pro vyšší polohy s brzkým nástupem podzimních mrazů je méně vhodná z důvodu dlouhého sběrového období úrody z jednoletých výhonů. Nevyžaduje oporu. Odrůda je určená na pěstování pro úrodu plodů na jednoletých výhonech, což vyžaduje speciální řez – odstranění všech výhonů u zemi po ukončení podzimního sběru. Není  zvlášť citlivá  na poškození rodících výhonů hubovými chorobami.

Celkové hodnocení : Remontantní odrůda  s vysokou úrodou  velkých atraktivních  plodů na jednoletých výhonech běžného roku, vhodná pro velkovýrobu  i pro zahrádkáře. Převážná část plodů  podzimní úrody dozrává do konce září.Odrůda není  náchylná na poškození výhonů houbovými chorobami.

 

 

MÁJA

 

 Odrůda vznikla kombinačním křížením odrůd Vislucha a NŠ 68-11 na šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách.Do sortimentu byla zařazena v roce 1992.

Keř: je středně vzrůstný ,prýty jsou středně silné,vzpřímené se skloněnými konci.Spodní část prýtu je poseta drobnými ostny.Barva prýtu je světle hnědá. Jednoleté výhony jsou střední síly vzpřímené ,dosahují výšky cca 150cm. Pro pěstování nevyžaduje drátěnku.

List: tří až pětičetný mírně vydutý ,listová čepel je okrouhlého tvaru s krátkou špičkou.Barva je leskle tmavě zelená.

Plod- má kuželovitý tvar.Lůžko je špičatě kuželovité,barva plodu je jasně červená až tmavě červená. Barva šťávy je světle červená.Plod je pevný ,střední velikosti,dobře oddělitelný od lůžka.Chuť je slabě navinulá ,aromatická s výraznou vůní po lesních malinách.Dozrává v druhé dekádě července.

Celkové hodnocení- jedná se o klasickou odrůdu plodící na dvouletém dřevě.Plodnost je střední , plody jsou střední velikosti.Odrůda není náchylná k houbovým chorobám ani suchu.Nemá problémy při přezimování.Její předností je dostatečná tvorba odnoží,dobrý zdravotní stav,plasticita k pěstebním podmínkám a velmi výrazná,aromatická chuť plodů.

 

 

 

MEDEA

(raná remontantní – dvakrát plodící odrůda)

Synonyma a cizí názvy : nemá             

Původ a rozšíření: Vznikla křížením odrůd Newbourgh x Rubín bulharský xLjulin v roku 1987 ve Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín a.s. Bojnice. Do LRO byla zařazená v roku 1997

Vlastnosti rostliny : Vytváří středně vysoké až vyšší vzpřímené keře. Výhony jsou tenčí až středně silné , vzpřímeně rostoucí, později v horní třetině mírně ohnuté, hnědé až červenohnědé, hladké. Tvorba jednoletých výhonů je bohatá, dostatečně zabezpečující vysokou úrodu i reprodukci rostliny. Listy jsou středně  velké, převážně trojčetné, vyduté, tmavě zelené, bočné lístky jsou široce oválné až srdcovité s výrazným zašpičatěním, bez výraznějších laloků, dotýkají se . Mezi žilnatinou jsou výrazně zvlněné, okraje jsou jemně zoubkované. Květ  je středně velký, pětičetný, obojpohlavní. Květy jsou umístěné na středně dlouhém  obrostu po celé délce výhonu.

Odrůda kvete na dvojletých i jednoletých výhonech během jednoho vegetačního období.

Opylovací poměry: Při příznivých klimatických podmínkách dosahuje vysoký stupeň samoopylení.

Znaky a vlastnosti plodu : Plody jsou velké, protáhle kuželovité, tmavě červené, mírně lesklé , s pravidelnými pecičkami velmi dobré soudržnosti, vyrovnané ve tvaru i velkosti. Mají pevnou konzistenci, od lůžka se oddělují lehce.Jsou atraktivní, šťavnaté, velmi dobré chuti s výrazným aromem. Na jednoletých výhonech plody začínají dozrávat středně raně - v třetí dekádě srpna ( 3 dni před odrůdou Ljulin), a zrají až do poloviny října.Jsou vhodné jako atraktivní stolní ovoce mimo hlavní sezónu malin, i na zpracování , zvlášť  na mrazení , přičemž si dobře uchovávají tvar i vzhled.

Pěstitelské vlastnosti : Odrůda je vhodná pro pěstování ve všech ovocnářských oblastech s propustnými půdami dobře zásobenými humusem i vláhou. Pro vyšší polohy s brzkým nástupem podzimních mrazů je méně vhodná z důvodu dlouhého sběrového období úrody z jednoletých výhonů. Nevyžaduje oporu. Odrůda je určená na pěstování pro úrodu plodů na jednoletých výhonech, což vyžaduje speciální řez – odstranění všech výhonů u zemi po ukončení podzimního sběru.

Celkové hodnocení : Remontantní odrůda  s vysokou úrodou  velkých atraktivních  plodů na jednoletých výhonech běžného roku, vhodná pro velkovýrobu i pro zahrádkáře. Převážná část plodů  podzimní úrody dozrává do konce září.Odrůda není  náchylná na poškození výhonů houbovými chorobami.

 

 

 

Ostružiník

 

WILSONŮV RANÝ

Klasická ,trnitá odrůda  ,původem z USA u nás povolena od roku 1959.

Růst je velmi silný .Nové výhony jsou po celé délce trnité ,střední síly ,obrost je hustý.Odplozené výhony odstraňujeme ihned po sklizni.Odrůda je samosprašná.

Plody jsou středně velké ,tupě kuželovité,černé na povrchu lesklé,pevné ,stejnoměrně zrající. Chuť je sladší ,aromatická.Dozrává v průběhu měsíce srpna a lze je sklízet  14 dnů,nepřezrávají.

Dobrý zdravotní stav( netrpí houbovými chorobami) a vysoká odolnost výhonů  k mrazu ,dávají možnost tuto odrůdu pěstovat i ve vyšších polohách. 

 

THORNFREE

Beztrnná odrůda ,vyšlechtěna v USA a u nás množena od roku 1989.

Růst je velmi silný ,výhony dosahují délky až 2,5 m , jsou středně silné. V období kdy odrůda plodí se její růst zpomaluje.Obrost je hustý.

Odrůda je samosprašná.Plodnost je v teplých oblastech vysoká.

Plody jsou velké ,tupě kuželovité ,černofialové barvy ,lesklé.Chuť je sladkokyselá ,aromatická.Odrůda zraje začátkem září a dá se postupně sklízet až 3 týdny. Pro dobrou kvalitu plodů je však třeba dostatečný sluneční svit. Při vlhčím počasí velmi často trpí plísní šedou.

Odrůdu Thornfree lze doporučit do teplejších oblastí ,kde netrpí namrzáním ve dřevě v zimním období a plísní plodů, Je ji nutné pěstovat na drátěnce.