Meruzalka podnožová

 

ME- LS –A

   Byla vyšlechtěna na šlechtitelské stanici Velehrad a Velké Losiny výběrem ze semenáčů meruzalky zlaté.

 Pruty jsou silnější ,málo větví  po vyzrání mají tmavší  šedohnědou barvu. Při vyzrávání prutů ,před opadem listů , je barva šarlatově červená. Tento klon má vysokou výtěžnost prutů ,vyrovnanost v délce i síle.Má delší vegetační dobu.. Je vhodný pro roubování angreštu.

 

ME-LS –B

  Byla vyšlechtěna na šlechtitelské stanici Velehrad a Velké Losiny výběrem ze semenáčů meruzalky zlaté.

Pruty jsou silné  a to i ve vrcholové části , méně větví. Vyzrálé pruty mají tmavší šedohnědou barvu. Tento klon velmi dobře vyzrává a dává dostatečný počet výhonů vhodných k roubování silnějšími rouby(rybíz).

 

ME –LS –C

  Byla vyšlechtěna na šlechtitelské stanici Velehrad a Velké Losiny výběrem ze semenáčů meruzalky zlaté.

Pruty jsou středně silné ,málo větví ,po vyzrání mají šedohnědou barvu.Klon má vysokou vyrovnanost prutů , v délce i síle ,stejnoměrné  vyzrávání prutů,ale ve srovnání s oběma předchozími menší  výtěžnost. Tento klon velmi dobře zakořeňuje.

 

 


 

 

Líska obecná

 

HALLSKÁ OBROVSKÁ

Patří do skupiny zellských.

Keře rostou velmi bujně.Koruna  má nepravidelný tvar a dorůstá větších rozměrů.Jednoleté výhony jsou  silné zprvu ochmýřené ,později hladké.Starší větve odspodu vyholují.List je středně velký až velký ,má sytě zelenou barvu.Povrch je mírně drsný.Odrůda je cizosprašná a sama je velmi dobrým opylovačem. Doba kvetení je pozdější. Plod je vejčitý až kuželovitý s mírně protáhlou špičkou. Velikosti střední až větší. Plody jsou většinou jednotlivě.V našich podmínkách dozrává koncem září až začátkem října.

 Jde o odrůdu s vysokou odolností proti mrazu ve dřevě i v pupenech , dobrými růstovými vlastnostmi ,dobrou plodností .

 

 

LOMBARDSKÁ BÍLÁ

 Patří do skupiny lísek lombardských.

Keře rostou středně až slaběji. Dospělé keře jsou menší, nepříliš husté, kulovitého tvaru.Jednoleté výhony jsou střední až slabší síly. Odrůda tvoří dostatečné množství kořenových omladků. Listy jsou větší   s matným ,mírně drsným povrchem.Kvete středně raně .Dle literatury jde o samosprašnou odrůdu.Plod je podlouhle vejčitého tvaru ,mírně zploštělý.Velikostí patří mezi střední. Plody jsou  plně uzavřeny v punčošce a jsou ve shlucích po 4-10.Dozrávají v polovině září.

Jde o odrůdu náročnější na klima a polohu. Hodí se spíše do teplejších lokalit pěstování.

 

 

WEBBOVA

  Patří do skupiny lombardsko-zellských hybridů.

Keře rostou velmi bujně:v dospělosti jsou keře kompaktní ,vyšší.List je menší ,kulatý až podlouhle vejčitý.Dle literatury jde odrůdu samosprašnou ,která však k dosažení dobrého výnosu potřebuje opylení (Hallský).Dobou kvetení tuto odrůdu řadíme mezi pozdě kvetoucí. Plod je větší,podlouhle válcovitý ze stran zploštělý.Plody jsou většinou nahloučeny  v chomáčcích.

Jde o plastickou odrůdu náročnější na výživu.Odrůda dobře obrůstá a větví.

 


 

 

 

Jeřáb  - Aronie

 

MORAVSKÝ SLADKOPLODÝ

Vznikl výběrem z formy moravského jeřábu. Odrůda nemá zvláštní požadavky na půdu ani klima. Dá se pěstovat i ve vyšších –horských oblastech. Nejčastěji pěstovaným tvarem je stromem na semenáči jeřábu obecném. Plodnost je vysoká a pravidelná. Plodem jsou malvičky jasně červené barvy ,uspořádané v chocholíku. Používají se v domácnostech i v potravinářském průmyslu .Plody dozrávají v druhé polovině září. Odrůda netrpí škůdci ani chorobami a je samosprašná.

 

 

 

 

NERO

Odrůda  byla vybrána na  šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách  z původního materiálu V.I. Mičurina. Jde o druh nenáročný na půdu ani klima. Keře dorůstají výšky 3-4 m ,kulovitého tvaru ,středně husté. Dá se pěstovat taktéž ve stromkové formě.Je samosprašný. Plodnost je raná ,vysoká a pravidelná. Plody ,černé malvičky ,velikosti hrachu jsou uspořádány v okolíku.Sklízí se koncem srpna.Plody jsou  bohaté na vitamíny ,rutin atd.Použití plodů je všestranné.

Odrůda netrpí chorobami ani škůdci.