Novinky

V současné době máme přihlášeny k právní ochraně dvě vlastní šlechtění rybízu.

lotaLOTA –černý rybíz

Původ:ČR, vznikl na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách výběrem z kombinačního křížení odrůd Rekord X Titania.

Růst: je silný až velmi silný. Tvoří keř vysoce kulovitého tvaru se vzpřímenými, středně silnými, pevnými větvemi. Dosahuje výšky až 170-180 cm. Kosterní větve stejnoměrně obrůstají středně dlouhým plodonosným obrostem po celé délce. Jednoleté výhony jsou silné, světlé, béžově žluté barvy přisedlými pupeny.List je velký široce dlanitý na dlouhé stopce, jasně zelené barvy s mírným antokyanovým zabarvením.

Hrozen: středně dlouhý v průměru s 6-8 velkými pevnými bobulemi,lesklými tmavě černé barvy.Stopka je dlouhá pevná, snadno oddělitelná od větve.

Plodnost: je brzká a pravidelná.

Doba zrání: jde o středně pozdně zrající šlechtění.

Zdravotní stav: je dobrý , netrpí hnědým padlím angreštovým ani rzí vejmutovkovou.

Nároky na řez: je nutné provádět pravidelný řez aby nedocházelo k zahušťování keře . Velmi dobře znovu obrůstá.Snáží i zmlazovací řez.

Celkové hodnocení: jde o šlechtění, které může pěstováno v horších půdních i klimatických podmínkách. Je dobře množitelný pomocí dřevitých řízků.


jesan JESAN – červený rybíz

Původ:ČR, vznikl na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách výběrem z původního šlechtění pod označením LS 70/12A.

Růst: je středně silný. Tvoří keř široce kulovitého tvaru se vzpřímenými, středně silnými, pružnými větvemi. Dosahuje výšky 150 cm. Kosterní větve stejnoměrně obrůstají plodonosným obrostem po celé délce. List je charakteristický, na dlouhé stopce, tmavě zelené barvy s výrazným žilkováním.

Hrozen: dlouhý v průměru s 18 pevnými bobulemi, které jsou na dlouhé stopce. Plody jsou tmavě červené barvy s chutí sladkou, aromatické, dobře česatelné. Pro své senzorické vlastnosti jej lze použít jak na přímý konzum tak i konzervárenské zpracování i mražení.

Plodnost: je brzká a pravidelná.

Doba zrání: jde velmi raně zrající šlechtění. Je třeba sklízet v plné zralosti neboť při přezrání ztrácí na hmotnosti.

Zdravotní stav: je dobrý.

Nároky na řez: je u něž třeba provádět pravidelný řez na obnovu plodonosného dřeva. Velmi dobře znovu obrůstá. 

Celkové hodnocení: jde o šlechtění, které může doplnit v některých podmínkách řadu velmi raně zrajících odrůd. Je dobře množitelný  pomocí dřevitých řízků.